„Ráno jsem se probral, byl jsem nedospalý, měl jsem míň energie. Vzal jsem do ruky telefon a začal pročítat články, neustále jsem nabíral nové informace. Pak jsem šel do práce, měl jsem sluchátka v uších... málem mě dvakrát srazilo auto,“ popisuje Matěj moment, kdy si začal uvědomovat svou závislost na smartphonu.
„Během dne jsem byl unavený, střídaly se mi nálady, spánek přestal být kvalitní. Klesala mi pozornost. Myslel jsem si, že jsem nemocný já, ale postupně jsem zjistil, že je to globální problém,“ přibližuje Matěj.
Matěj byl jako konzultant zvyklý pracovat technikou Pomodoro - 45 minut práce a 10 minut odpočinku. „Najednou jsem si všiml, že těch 45 minut nevydržím a zhruba každých 12 minut mám tendenci rozsvítit telefon.“
„Nejvíc mě trápilo, že kolem jedné, druhé hodiny odpolední jsem usínal u stolu a nevěděl jsem, čím to jde.
V krevních testech se zjistilo, že jsem absolutně zdravý. Nebyl žádný objektivní důvod k tomu, abych byl tolik ospalý. To byl zlomový moment.“
Matěj Krejčí od té doby v projektu Digidetox.me jako lektor, terapeut a osobní trenér pomáhá lidem i zaměstnancům firem lépe zvládat digitální svět a nastavit hlavu i mobil tak, aby nám sloužil a neškodil. Je autorem knihy Digidetox - jak na digitální minimalismus. Ve svých metodách spojuje moderní vědecké poznatky s tradicemi východních filosofií, jako je meditace a mindfulness.
✽ proč Matěj rozšlapal kamarádovi vzteky telefon?
✽ jak si pomocí kasičky zprotivit sociální sítě?
✽ a co má společného telefon a krumpáč?
Comments